zawód poligrafa, czym się zajmuje poligraf?
  • Komentarze off

  • admin

  • 2 października 2023

Nie każdy wie, że polski rynek poligraficzny jest jednym z największych w całej Europie. Daje on zatem duże szanse dla osób wykształconych w tym kierunku. Czym zajmują się osoby na takim stanowisku? I jakie kwalifikacje trzeba posiadać? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

Kim jest poligraf?

Poligraf to osoba pracująca w drukarni lub zakładzie poligraficznym. Powinien posiadać umiejętności i wiedzę z zakresu szeroko rozumianych technologii poligraficznych. Osoba na tym stanowisku realizuje różne działania związane z wydrukiem gazet, książek, materiałów reklamowych, broszur oraz innych materiałów, które przekazał klient w formie cyfrowej lub tradycyjnej. Sporządza także formy drukowe dla różnych technik drukowania. Realizuje również procesy drukowania z form w zróżnicowanych technologiach.

W zawodzie poligrafa wykształciło się wiele specjalizacji, np. takich, jak:

  • maszynista,

  • introligator,

  • falcerz,

  • krajacz,

  • grafik,

  • technolog poligrafii.

Poligraf zajmuje się także procesami obróbki wykończeniowej oraz introligatorskiej w zakresie opraw oraz druków luźnych i łączonych. Planuje też produkcję poligraficzną w danej firmie, nadzoruje prawidłowość procesów poligraficznych, a i kontroluje jakość produktów poligraficznych.

Jak zostać poligrafem?

Aby zostać poligrafem, potrzebne jest wykształcenie średnie, zawodowe lub wyższe. Na poziomie szkolnym można obecnie uzyskać jeden z trzech pokrewnych zawodów:

  • technika procesów drukowania,

  • technika procesów introligatorskich,

  • technika grafiki i poligrafii cyfrowej.

Tytuły te można zdobyć w technikach zlokalizowanych w wielu polskich miejscowościach, w tym m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Kielcach, Gdańsku, Katowicach oraz Łodzi.

Osoby wykształcone w każdym z tych zawodów mogą zostać poligrafami. Oprócz tego można w tym zakresie zdobyć wykształcenie wyższe, na kierunku papiernictwo i poligrafia w Zakładzie Technologii Poligraficznych Politechniki Warszawskiej oraz w Instytucie Papiernictwa Poligrafii Politechniki Łódzkiej.

W zależności od miejsca pracy, poligraf może wykonywać swoje obowiązki indywidualnie lub zespołowo.

Rozwój kariery w zawodzie poligrafa

Jak może się rozwinąć kariera poligrafa?

  1. Na początku należy oczywiście zatrudnić się w firmie poligraficznej i obsługiwać maszyny oraz linie produkcyjne.

  2. Po nabyciu pewnego doświadczenia, jeśli ma się pewne zdolności organizacyjne, można awansować na stanowisko mistrza produkcji w poligrafii.

  3. Jeśli nabędziesz odpowiedni staż pracy oraz wyższe wykształcenie na kierunku papiernictwo i poligrafia, możesz zostać kierownikiem działu w przedsiębiorstwie poligraficznym.

  4. Na końcu możesz zostać dyrektorem produkcji poligraficznej.

Maszyny poligraficzne w Emergraf

Jeśli zamierzasz zostać poligrafem lub już nim jesteś, musisz wiedzieć, że równie istotne, co kompetencje w tym zawodzie, są także maszyny. W Emergraf oferujemy szeroką ich gamę, począwszy od laminatorów i boxmakerów, aż po paletyzatory oraz maszyny offsetowe. Ponadto często są to urządzenia światowych, wiodących w danej dziedzinie marek. Dowiedz się więcej i zadzwoń na numer 12 288 12 44!