PHOTO 2021 09 09 13 40 22 emergraf - maszyny poligraficzne
  • Komentarze off

  • admin

  • 27 października 2021

Już wiele lat temu przepowiadano koniec druku offsetowego, który miał być zastąpiony całkowicie przez druk cyfrowy. Jak widać, tak się jednak nie stało, a te dwie technologie wzajemnie się uzupełniają. Co warto zatem wiedzieć o druku cyfrowym? I w czym jest on lepszy od druku offsetowego? Podpowiadamy.

Niższe koszty

W przypadku druku cyfrowego bardzo dużą zaletą jest stosunkowa niska cena urządzeń drukujących. W rzeczywistości bywa ona dość wygórowana, jednak jednocześnie jest o wiele niższa niż w przypadku nowoczesnych maszyn do druku offsetowego.  Do obsługi tego typu urządzeń nie trzeba mieć również szczególnie wysokich kwalifikacji zawodowych – aby zostać operatorem, wystarczy kilkudniowe szkolenie. Druk offsetowy jest o wiele bardziej złożoną technologią, co z kolei wpływa na to, że jest ona droższa.

Szybkie terminy realizacji

Technologia cyfrowa sprawdza się wszędzie tam, gdzie dany wydruk potrzebny jest klientowi „na wczoraj”. Można go realizować od ręki, nawet dla tzw. klientów z ulicy. Dzięki temu można szybko przygotowywać również w tej technologii wydruki próbne, przed wydrukowaniem całego, nieraz dużego nakładu.

Możliwość personalizacji

Dużym atutem druku cyfrowego jest możliwość personalizacji. Dzieje się to poprzez nanoszenie danych z pewnych baz np. z arkuszu Excela na arkusze drukarskie. Jeżeli więc na użytkach musi widnieć jeden wspólny motyw, ale należy zmieniać dane takie jak imię, nazwisko, adres, nic nie sprawdzi się lepiej niż druk cyfrowy. Różne dane można wiec nanosić np. na wizytówki, koperty, dyplomy, świadectwa, a nawet i kalendarze.

Nakład

Jeśli chodzi o druk cyfrowy, cena jednostkowa jest zawsze niezależna od nakładu. Wynika to z tego, że technologia ta nie wymaga kosztownych procesów przygotowawczych, tak jak ma to miejsce w przypadku offsetu. Warto więc skorzystać z druku cyfrowego zwłaszcza w przypadku niewielkich nakładów. W praktyce oznacza to, że do 500 egzemplarzy tańszy będzie druk cyfrowy, ale już przy większej ilości wydruków bywa różnie. Granica opłacalności może się zaczynać zarówno od 500, jak i 1000 egzemplarzy – dużo zależy od samej drukarni.

Technologia uzupełniająca

Dla drukarń offsetowych druk cyfrowy często jest dziś technologią uzupełniającą. Wynika to z tego, że w wielu sytuacjach klient wymaga maksymalnie szybkiego wydruku, wówczas offset się nie sprawdzi. A nie wypada wysyłać go do innej drukarni, no chyba że chcemy przy okazji takiego klienta stracić.