mIMG 2763
  • Komentarze off

  • admin

  • 5 września 2022

Tektura falista to materiał popularny nie tylko w przemyśle opakowań oraz branży e-commerce. Wykorzystuje się ją w także przeprowadzkach oraz remontach, jak również w sztuce użytkowej. I nic dziwnego, posiada ona wiele wspaniałych właściwości. Jak jednak dochodzi do jej powstania?

Co to jest tektura falista?

Zacznijmy od początku. Tektura falista to materiał papierniczy złożony z kilka warstw papierów płaskich oraz pofalowanych, które są ze sobą połączone klejem. Zazwyczaj papiery płaskie określa się mianem „linerów”, natomiast te pofalowane (wewnętrzne) jako tzw. „fluting”. Aby stworzyć tekturę falistą, potrzeba od 2 do 7 linerów – wówczas arkusze stają się sztywniejsze.

W większości przypadków tektura falista wykorzystywana jest do wytwarzania kartonów, czyli opakowań zbiorczych. Zazwyczaj dostępna jest ona w jasnych odcieniach brązu – taki rodzaj tektury nazywamy „tekturą szarą”. Stosunkowo dużą popularnością cieszy się również tektura, która z jednej lub dwóch stron jest biała.

Dlaczego tektura jest tak popularna? Wpływa na to wiele czynników, w tym dobry stosunek wytrzymałości oraz właściwości zabezpieczających do masy materiału. Niebagatelne znaczenie ma również atrakcyjna cena oraz to, że tektura jest przyjazna środowisku.

Jakie czynniki wpływają na wytrzymałość tektury? Z pewnością są to:

  • liczba warstw,
  • gramatura oraz jakość wykorzystanych papierów,
  • wysokość fali flutingu.

tektura falista w stosie

Tektura falista – jak powstaje?

Do produkowania tektury wykorzystywana jest tekturnica, czyli specjalna linia produkcyjna, której długość sięga niekiedy nawet do 150 m. Proces powstawania tektury bazuje na naprzemiennym łączeniu papieru pofalowanego z płaskim. Papier pofalowany uzyskuje się dzięki wałom ryflującym, które nadają mu określony kształt oraz rodzaj fali. Następnie następuje aplikacja spoiwa w postaci kleju skrobiowego. Później nakłada się na całość liner, czyli papier płaski – w ten sposób wytworzone zostają dwie pierwsze warstwy tektury. Kolejne etapy polegają na powieleniu opisanych czynności. Następnie opuszcza się mokry fragment linii produkcyjnej i usuwa się nadmierną wilgoć. Dochodzi też do utrwalenia i połączenia poszczególnych warstw – tym razem chodzi o część suchą.

Na końcu powstają określone formaty arkusza. Najpierw dochodzi do cięcia wzdłuż arkusza, później natomiast do jego cięcia na długość. W międzyczasie niekiedy następuje proces bigowania, a więc zgniatania tektury w celu jej zgięcia. Warto zaznaczyć, że na potrzeby tego artykułu znacząco uprościliśmy cały proces, ponieważ chcieliśmy jedynie nakreślić, na czym on polega.

Maszyny do produkcji pudeł w Emergraf

Wybrałeś już odpowiednią tekturę falistą? Chcesz rozpocząć profesjonalne tworzenie pudeł klapowych? Przyda Ci się do tego jedna z maszyn oferowanych przez Emergraf. Są one dodatkowo w stanie wytwarzać przekładki oraz wykonywać bigowanie i cięcie faktury. Chcesz dowiedzieć się więcej? Potrzebujesz porady przy ich wyborze? Jeśli tak, zadzwoń na numer 12 288 12 44 i skontaktuj się z nami!