maszyny introligatorskie emergraf - maszyny poligraficzne
  • Komentarze off

  • admin

  • 30 czerwca 2021

Introligatorstwo to dział poligrafii koncentrujący się na wytwarzaniu opraw materiałów drukowanych, m.in. książek, czasopism, broszur. Dzięki osobom, które się na co dzień tym zajmują, otrzymujemy piękne, dobrze przygotowane wydruki. Aby trafiły one w nasze ręce, potrzebne są jednak odpowiednie, często niełatwe w obsłudze maszyny introligatorskie. Które z nich są najpopularniejsze? Odpowiadamy.

Czytając zwykłą książkę nie każdy zastanawia się, jaki długi proces przeszła, aby trafić finalnie w nasze ręce. Tymczasem to, jak prezentuje się jej oprawa i jak wyglądają jej stronice, jest dziełem introligatorów i maszyn, z których korzystają na co dzień. Ze względu na coraz wyższe wymagania klientów, przygotowywanie publikacji staje się z kolei coraz większym wyzwaniem. Jakie urządzenia pomagają mu sprostać? Poniżej opisujemy jedynie kilka z nich – w rzeczywistości jest ich o wiele więcej.

Falcerki

Do najpopularniejszych maszyn introligatorskich zaliczane są falcerki. Wykorzystywane są do złamywania papieru, a więc falcowania – stąd też ich nazwa. Dzięki nim dokładne złamywanie papieru możliwe jest nie tylko w rozmaitych kierunkach, ale też w różnych proporcjach. Owe maszyny introligatorskie wykazują się dużą precyzją działania, dzięki czemu arkusze mogą być złożone w całość, natomiast drukowane materiały – estetycznie się prezentować.

Krajarki i nożyce introligatorskie

Mówiąc o popularnych urządzeniach introligatorskich, nie można zapomnieć o krajarkach oraz specjalnych nożycach introligatorskich. Umożliwiają one krojenie i cięcie materiałów. Jest to o tyle istotne, że w introligatorstwie często istnieje konieczność dzielenia półproduktów lub surowców na części. Przy wyborze urządzeń należy zwrócić jednak uwagę na kształt noża – jeśli będzie dobrze dobrany, nie spowoduje powstawania ubytków materiału, a więc strzępek czy pyłu. Jest to o tyle istotne, że dwa fragmenty przekrojonego surowca muszą być idealnie do siebie dopasowane.

Laminatory

Laminatory to maszyny introligatorskie pozwalające pokrywać arkusze papieru specjalną folią. Zwykle łatwo się je obsługuje, a korzyści z ich zastosowania są bardzo duże. Najważniejsze jest to, że zabezpieczają one papier przed działaniem wielu czynników zewnętrznych, które mogłyby spowodować jego zniszczenie.

Oklejarki

Oklejarki wykorzystywane są do szybkiego i wydajnego oklejania książek w oprawie. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie tej czynności gorącym lub poliuretanowym klejem. Odpowiednio wykorzystane urządzenia sprawiają, że można skleić książkę nawet ze stosunkowo „trudnych” materiałów, zapewniając jednocześnie wytrzymałość tej publikacji. Na rynku można znaleźć maszyny przeznaczone zarówno do opraw miękkich, jak i twardych. Najnowsze urządzenia tego typu obsługuje się przy pomocy intuicyjnego panelu sterowania.

Złociarki

Na uwagę bez wątpienia zasługują również złociarki, które – najprościej rzecz ujmując – służą do złocenia wydruków. Stosuje się je wtedy, gdy na okładce konkretnej publikacji potrzebne są złote napisy. Dzięki złociarkom można odpowiednio wytłoczyć tekst, a następnie – umiejętnie go nabłyszczyć. Doskonale sprawdzą się one w przypadku okładek książek i albumów, ale tez dyplomów, kart menu, a nawet – długopisów, ołówków czy innych produktów, które chcesz spersonalizować.

Lakierówki

Lakierówki, czyli inaczej „maszyny lakierujące”, służą do uszlachetniania wydruków. W jaki sposób? Jak łatwo się domyślić: poprzez zaaplikowanie na nie warstwy lakieru. Dzięki temu zwiększa się ich wytrzymałość mechaniczna, odporność, grubość i sztywność. Maszyny te minimalizują również ryzyko ścierania się farby. Lakierówki znajdują zastosowanie zarówno na całych arkuszach papierów, jak i jedynie na ich fragmentach.

Inne urządzenia introligatorskie

Do innych, nieco mniej popularnych urządzeń introligatorskich należą m.in. nitownice, liczarki, niciarki, maszyny do oklejania grzbietów książek czy też maszyny dociskowe do drukowania grzbietów. Jednak to dopiero początek długiej listy tego rodzaju urządzeń.

Gdzie kupić maszyny introligatorskie?

Szukasz maszyn introligatorskich w Wieliczce lub całej Małopolsce? Jeśli tak, idealnie trafiłeś. W Emergraf oferujemy szeroki wybór maszyn introligatorskich, które z powodzeniem możesz wykorzystać w swojej drukarni. Niektóre z nich są nowe, inne – używane, dzięki czemu masz okazję idealnie dobrać je do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Interesują Cię inne urządzenia niż te, które wymieniliśmy powyżej? Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami!