Boxmatic na Taropaku scaled emergraf - maszyny poligraficzne
 • Komentarze off

 • admin

 • 15 marca 2022

Chcesz rozpocząć produkcję pudeł z kartonu? Sprawdź, jak to zrobić!

Chcesz założyć własną działalność i zacząć produkować pudła z kartonu? Świetnie! W tym artykule podzielimy się z Tobą informacjami, o których nie możesz zapomnieć, jeśli pragniesz rozpocząć przygodę z omawianą branżą. Sprawdź, o czym warto pamiętać i na co zwrócić uwagę.

1)   Zastanów się, jakie opakowania z kartonu chcesz produkować

Na początku musisz zastanowić się, jakie opakowania z kartonu chcesz w ogóle produkować. Do wyboru masz dwa podstawowe rodzaje pudeł.

 • Pudła klapowe – opakowania tego typu są zdecydowanie najpopularniejsze. Wykonuje się je z jednego kawałka tektury, a ich produkcja jest tania. Jeśli chcesz zmienić wymiar takiego kartonu, wystarczy odpowiednio przestawić maszynę.
 • Pudła fasonowe – są to opakowania, które produkuje się w inny sposób. Ich budowa jest bardziej skomplikowana, a do ich wytworzenia potrzebny jest wykrojnik – narzędzie, które wycina lub docina arkusz tektury. Ważne jest to, że jeśli chcesz zmienić wymiary takich kartonów (nawet o 1 mm), musisz mieć nowy wykrojnik lub przerobić stary.

Do produkcji obu rodzaju pudeł wykorzystuje się zatem inne maszyny boxmaker – oznacza to, że na początku trzeba zwykle wybrać, produkcją których z nich chcesz się zająć (chyba że masz duży budżet i nie musisz wybierać). Różne maszyny do produkcji pudeł znajdziesz w naszej firmie.

2)   Wybierz rodzaj tektury, z których chcesz produkować opakowania

Istnieje wiele rodzajów tektury – różnią się one m.in. twardością (gramaturą) oraz kolorem. Im niższa jest gramatura, tym mniej wytrzymały jest dany karton. Na początku możesz wybrać np. tekturę o gramaturze 400 g, która cechuje się średnim stopniem twardości.

Następnie musisz zdecydować, jaką falę powinna mieć Twoja tektura. Jeśli kiedykolwiek widziałeś jej przekrój, wiesz, że jej poszczególne rodzaje różnią się typem fali. Można zatem wyróżnić m.in. tektury dwuwarstwowe, trzywarstwowe i pięciowarstwowe, a nawet siedmiowarstwowe. Większość osób, które zaczyna przygodę z produkcją opakowań, decyduje się na tektury trzywarstwowe lub pięciowarstwowe. Tektury dwuwarstwowe są zbyt mało sztywne, aby wykonać z nich porządne opakowanie.

3)   Wybierz rodzaj fali w tekturze

Następnie należy wybrać rodzaj fali w tekturze. W tym przypadku można natknąć się na różne oznaczenia – wyjaśniamy, na co tak naprawdę one wskazują.

W przypadku tektury trzywarstwowej:

 • fala E – oznacza, że grubość tektury wynosi 1,5 mm,
 • fala B – oznacza, że grubość tektury wynosi 2,8 mm,
 • fala C – oznacza, że grubość tektury wynosi 3,8 mm.

W przypadku tektury pięciowarstwowej:

 • fala EB – oznacza, że grubość tektury wynosi 4,3 mm,
 • fala EC – oznacza, że grubość tektury wynosi 5,8 mm,
 • fala BC – oznacza, że grubość tektury wynosi 6 mm.

Osobom, które zaczynają produkować kartony doradzamy falę B w przypadku tektury trzywarstwowej oraz falę BC, ewentualnie EB, w przypadku pięciowarstwowej.

4)   Wybierz kolor tektury

Zazwyczaj tektura ma kolor brązowy, jednak potocznie nazywa się taki jej rodzaj „szarą tekturą”. Jej fala również zwykle jest brązowa, choć równie dobrze może być biała. Co więcej, tektura może być np. z jednej strony biała, z drugiej natomiast – brązowa. Oczywiście można zamówić również tekturę dwustronnie białą – posiada ona wówczas taki kolor, ponieważ znajduje się na niej papier.

Od czego zależy cena tektury?

W dużym stopniu na cenę tektury wpływa barwa, podobnie zresztą jak fala czy nawet i liczba warstw. Ostateczny jej koszt zależy od tego, ile jej się zamawia. Na cenę z reguły nie wpływa  odległość fabryki tektury  od twojego miejsca prowadzenia działalności fabryce. Z powodzeniem możesz więc szukać dostawcy w całej Polsce. Ceny podawane są w metrach kwadratowych.

Warto pamiętać, że z reguły kupowanie arkuszy tektury z hurtowni jest droższe niż u producenta. Radzimy również sprawdzić, czy przypadkiem dany dostawca nie sprzedaje tektury od określonej ilości – przykładowo, u niektórych z nich trzeba kupić minimum 300 m2, 500 m2, a nawet 1000 m2.  W wielu przypadkach przy pierwszym i drugim zakupie tektury trzeba dokonać przedpłaty. Później jednak można się postarać i wynegocjować dokonywanie płatności w późniejszym terminie, np. 14 lub nawet 30 dni od zamówienia.